انگلستان - آشنایی با کشور انگلستان ( England )

آشنایی با کشور انگلستان ( England )بریتانیا ( United Kingdom ) و ایرلند شمالی به مجموعه ‌ای متشکل از انگلیس، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی اطلاق میشود. این کشور در منابع فارسی اغلب به طور خلاصه انگلیس ( England ) خوانده میشود.

انگلیس در سواحل شمال‌ غربی اروپا قرار دارد و شامل دو جزیره اصلی است. یکی که اسکاتلند، ولز و انگلیس را در خود جای داده و دیگری ایرلند شمالی را. کشور انگلیس با کانال مانش از فرانسه که در غرب آن قرار دارد جدا میشود.

آب و هوایی نسبتا سرد دارد و پایتخت آن، لندن، لقب مه ‌آلود را با خود یدک می ‌کشد. کشور انگلیس هنوز به کشورهای عضو اتحادیه اروپا نپیوسته است.

واحد پول انگلستان پوند است و مقیاس‌ های وزن و طول آن سیستم غیر متریک. دولتمردان آن می ‌گویند پیش از آنکه پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا به رفراندوم گذاشته شود باید مجموعه ‌ای از اتفاقات اقتصادی در این کشور روی دهد.

انگلیس مجموعه ‌ای از فرهنگ ‌های متفاوت است. در طول سال ‌های گذشته افراد زیادی از ملیت ‌های گوناگون به ویژه هندی، بنگلادشی و چینی به کشور انگلیس مهاجرت کرده ‌اند. لندن، بیشتر شبیه به شهری چند ملیتی است تا شهری انگلیسی. با این حال با دور شدن از مراکز بزرگ جمعیتی، هنوز بافت سنتی انگلیسی در این کشور حفظ شده است.

امید به زندگی در کشور انگلیس برای زنان 81 سال و برای مردان 76 سال است و دین اصلی آن مسیحیت میباشد. 2.7 درصد از مردم آن مسلمان هستند.

سیاست در کشور انگلستان :

در انگلستان دموکراسی پارلمانی حاکم است. البته نظام آن پادشاهی است و ملکه به صورت فرمایشی در بالاترین مکان کشور نشسته است. نخست ‌وزیر رئیس دولت و تصمیم‌ گیرنده در امور سیاسی است.

ملکه انگلیس در حال حاضر الیزابت دوم است و نخست وزیر آن گردون بروان. کشور انگلیس یکی از بزرگترین مستعمرات دنیا را در طول سالیان طولانی داشته و هم ‌اکنون 14 منطقه تحت سلطه در دریاهای دور دارد. انگلیسی‌ها ضرب ‌المثلی دارند که میگوید : خورشید هیچگاه در سرزمین بریتانیا غروب نمیکند. که کنایه از مستعمره‌ های فراوانشان است.

نخست وزیر انگلیس که رئیس دولت هم است از میان حزب حاکم انتخاب میشود. نخست وزیر و کابینه ‌اش باید تائید ملکه را هم داشته باشند و معمولا هم ملکه آنها را تائید میکند. سن قانونی در این کشور 18 سالگی است و از این سن حق رای به افراد داده میشود و مسئولیت ‌های قانونی شامل حال آنها میشود.

حادثه مرگ پرنسس دایانا، همسر پرنس چارلز، یکی از مهمترین اتفاقات سالهای اخیر در کشور انگلیس بود که تاثیراتی هم در اوضاع سیاسی این کشور گذاشت. در جریان این حادثه که در سال 1997 رخ داد علاوه بر پرنسس دایانا، ن دودی الفائد (فرزند مالک فروشگاه‌ های زنجیره ‌ای هارودز) و هنری پل راننده خودرو جان خود را از دست دادند.

یکی دیگر از اتفاقات مهم سال‌ های اخیر در کشور انگلیس حمله تروریستی هفتم ژوئیه سال 2005 بود.

اقتصاد در کشور انگلستان :

زغال سنگ که در صنعت تولید برق به ‌کار میرود مهمترین ماده معدنی آن است. نفت و گاز طبیعی که در مراکز صنعتی، تجاری و مسکونی به مصرف می ‌‌رسند و منیزیم، فسفات - مس و آنتیموان از دیگر منابع آن است.

سالانه 2.3 میلیارد کیلو وات برق از کشور انگلیس به دیگر کشورها صادر میشود. (آمارهای سال 2004 میلادی) تولید نفت در این کشور 2.057 میلیون بشکه در روز است و مصرف داخلی آن 1.827 میلیون بشکه. روزانه 1.956 میلیون بشکه نفت که به نفت برنت مشهور است از این کشور صادر میشود.

انگلیسی ‌ها همچنین روزانه 1.654 میلیون بشکه نفت وارد کشورشان میکنند که معمولا همین نفت است که در این کشور برای مصرف داخلی به کار میرود.

شرکای تجاری انگلیس در بخش صادرات آمریکا، آلمان،فرانسه، ایرلند، هلند، بلژیک و اسپانیا است. آنچه انگلیس صادر میکند شامل کالاهای تولیدی، سوخت، مواد شیمیایی و دارویی، غذا، نوشیدنی و تنباکوست. مهمترین شرکای تجاری انگلیس در بخش واردات آلمان، آمریکا، فرانسه، هلند، چین، نروژ و بلژیک است.

تولید ناخالص داخلی کشور انگلیس در سال 2006 میلادی بر اساس اعلام بانک جهانی 1.928 تریلیون دلار بود. 75 درصد این تولید در بخش خدمات است و 24.1 درصد آن در بخش صنعت.

سرمایه صندوق ذخیره ارزی آن در سال 2006 میلادی 47.04 بیلیون دلار برآورد شد. 30.48 میلیون نیروی کار دارد و نرخ بیکاری در این کشور 2.9 درصد است. 17 درصد از مردم آن زیر خط فقر زندگی میکنند.

کشور انگلیس 449 فرودگاه و 16.567 کیلومتر راه ‌آهن دارد. انگلیس از نظر سیستم حمل ‌و ‌نقل جزو کشورهای برتر دنیاست و سیستم متروی شهر لندن گسترده ‌ترین متروی جهان است.

پرچم کشور انگلستان :

زمینه پرچم کشور انگلیس آبی است با صلیب قرمز که نشانه سنت پاتریک، قدیس حامی ایرلند، است که با نشانه صلیب سفید سنت اندرو، قدیس حامی اسکاتلند تلاقی میکند. طراحی و رنگ ‌های به کار رفته در پرچم کشور انگلیس را میتوان در پرچم کشورهای تحت سلطه هم دید.

ارتباطات در کشور انگلستان :

در کشور انگلیس 228 کانال تلویزیونی برنامه تولید میکند. دامنه اینترنتی آن .uk است و 5.118 میلیون میزبان اینترنتی در آن فعال است. کشور انگلیس جزو کشورهای با خطوط پر سرعت اینترنت در جهان است و 33.534 میلیون کاربر اینترنتی دارد.

کشور انگلیس در یک نگاه :

  • جمعیت : 60.587.300 نفر
  • مساحت : 244.820 کیلومتر مربع
  • واحد پول : پوند استرلینگ
  • پیش ‌شماره : 0044

تعداد بازدید : 4851
تاریخ انتشار : 23-10-1391 , 20:34