رود نیل - راهنمای گردشگری و توریستی مصر

نیل طولانی ‌ترین رود جهان است. این رود در شمال شرقی قاره آفریقا قرار گرفته و رگ حیاتی کشور مصر به شمار می ‌آید.

رود نیل - راهنمای گردشگری و توریستی مصر

در فارسی باستان به این رود پیراو می‌ گفتند. در مصر باستان نيز اين رود را خِپي مي گفته اند. رود نیل با 6671 کیلومتر طول، طولانی ‌ترین رود جهان است. این رود از رشته کوه‌ هایی در مرکز قاره آفریقا سرچشمه می‌ گیرد و راه طولانی خود را به سمت شمال آغاز می ‌کند.

در طی مسیر، رودهای زیادی که از کوه‌ های غرب این قاره سرچشمه گرفته ‌اند، به آن می ‌پیوندند. رود نیل از کشور های اوگاندا، سودان و مصر و از شهرهای مهمی چون خارطوم، پایتخت سودان و قاهره، پایتخت مصر می ‌گذرد و سرانجام به دریای مدیترانه می ریزد.

رود نیل - راهنمای گردشگری و توریستی مصر

نیل شاهراه حیاتی این کشورهای خشک و بیابانی و سبب برتری موقعیت آنها بر دیگر کشورهای آفریقایی است. تمدن‌ های بزرگ دوران باستان همه در کنار رودهای بزرگ و پر آب پدید آمده ‌اند، مانند تمدن میانرودان در اطراف رودهای دجله و فرات و تمدن سند در حاشیه رود سند. تمدن مصر باستان نیز چند هزار سال قبل از میلاد مسیح در کنار رود نیل شکل گرفت و آثار درخشانی از خود باقی گذاشت.

بنابر قول مشهور، این رود همان رودی است که برای عبور بنی اسرائیل به رهبری موسی به امر خدا شکافته شد و پس از ورود فرعون و سپاهیانش، به هم آمد و آنها غرق شدند.

در جایی که رود نیل به مدیترانه می‌ ریزد، منطقه‌ ای حاصلخیز به نام دلتای نیل قرار دارد. آغاز علم هندسه عملی نیز بدین صورت بود که : در مصر باستان، زندگانی مردم از راه کشاورزی در سرزمین ‌های اطراف نیل می ‌گذشت، اما هر سال در فصل بهار، نیل طغیان می ‌کرد و زمین ‌های مردم زیر آب می ‌رفت، و زمانی که شدت آب کم می ‌شد، زمین ‌ها دوباره پیدا می ‌شدند، اما تمام نشانه‌ های مرز و حد هر زمین، به کلی از میان رفته بود. بنابراین مصریان قدیم برای حل این مشکل به محاسبه طول و عرض زمین ‌ها پرداختند و بدین صورت شالوده هندسه عملی را بنا کردند.

رود نیل در واقع از بهم پیوستن دو رود نیل سفید و نیل آبی در خارطوم به وجود می ‌آید. سرچشمه نیل سفید دریاچه ویکتوریا و سرچشمه نیل آبی دریاچه تانا (واقع در اتیوپی) است.

تعداد بازدید : 3501