لرستان - آشنایی با جاذبه های گردشگری استان لرستان

استان لرستان با وسعت حدود 28.559 کیلومتر مربع در غرب ایران قرار گرفته است. این استان از شمال به استانهای مرکزی و همدان، از جنوب به استان خوزستان، از شرق به استان اصفهان و از غرب به استانهای کرمانشاه و ایلام محدود است.

اشترانکوه با چهار هزار و پنجاه متر ارتفاع بلندترین نقطه استان لرستان است. پست‌ ترین نقطه آن در جنوبی ‌ترین ناحیه استان واقع شده و حدود 500 متر از سطح دریای آزاد ارتفاع دارد.

بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال 1375 استان لرستان دارای 9 شهرستان، 10شهر، 20 بخش، 81 دهستان و 2842 آبادی دارای سکنه بوده و مرکز آن شهر خرم‌ آباد است. شهرستانهای استان عبارتند از : خرم ‌آباد، بروجرد، الیگودرز، دورود، ازنا، کوهدشت، دلفان، سلسله و پل ‌دختر.

جغرافیای طبیعی و اقلیم :

استان لرستان سرزمینی کوهستانی است که به‌ جز تعدادی دره آبرفتی و چند دشت کوچک، ناحیه هموار ندارد. این ناهمواری ‌ها که دارای سنگهای دگرگونی است، در نتیجه مجاورت با گنبدهای خارایی (درونی) الوند و سربند (شازند) پدید آمده‌ اند. در ناهمواری‌ های اصلی استان (ارتفاعات اصلی زاگرس)، کوهها بطور منظم از شمال غربی به سوی جنوب کشیده شده ‌اند.

استان لرستان دارای آب و هوای متنوع است. در زمستان، هنگامی که در شمال لرستان برف و کولاک و سرمای شدید جریان دارد، قسمتهای جنوبی آن از هوای مطبوع و بارانی برخوردار است.

بررسی ‌های اقلیمی نشان میدهند، خرم‌ آباد دارای زمستانی معتدل و تابستانی گرم است و بروجرد زمستانی سرد و تابستانی معتدل دارد. الیگودرز نیز زمستانی بسیار سرد و تابستانی معتدل دارد.

شهر خرم آباد :

شهر خرم آباد تاریخ چند هزار ساله دارد و یکی از شهرهای قدیمی ایران است که از آغاز پیدایش خود تا کنون، تمدنهای مختلف و متعددی، از جمله کاسی ‌ها، بابلی ‌ها، ایلامی ‌ها، ساسانیان، سلجوقیان و خوارزمشاهیان و ... را تجربه کرده است. در پیرامون این شهر آثار متعددی از ادوار فوق باقی مانده است.

خرم‌ آباد در میان دره ‌ای قیفی شکل و پر آب جای گرفته است و قلعه‌ های تاریخی و قدیمی آن، محلی امن و سنگری محکم برای حاکمان زمان در برابر مهاجمان و شورشیان بوده است.

خرم ‌آباد شهری است تجارتی، خدماتی و نظامی که به عنوان مرکز استان لرستان، در کنار توسعه ناموزون، موجبات جذب مهاجران شهری و روستایی را فراهم آورده است.

شکل و ترکیب شهر خرم آباد بیشتر تابع عوامل جغرافیایی آن است به طوری که فشار جمعیت، خانه ‌های شهری را تا کمرکش کوه پیش برده است. خرم ‌آباد دارای معبر و مسیرهای قدیمی و طبیعی است.

جاذبه های دیدنی خرم آباد :

گرداب سنگی، منار خرم آباد، مقبره فلک الدین، مقبره بابا طاهر، مقبره جلاله، مقبره میر سید علی، مقبره حیات الغیب، بقعه جابر، بقعه امیر سیف، بقعه شهنشاه، قلعه فلک الا فلاک، قلعه رکی، قلعه زاخه، قلعه منگره، قلعه سرقلا، قلعه رزه، قلعه بهرام، قلعه شهنشاه، قلعه چشمک، قلعه قلا جق، دژ، گریت، مقبره زید بن علی، بقعه شاه زاده احمد

جاذبه های طبیعی خرم آباد :

دره خرم آباد، دره محمل کوه، دره گوشه، دره پیر جید، دره بابا عباس، دره حوض موسی، تپه های باباخانی، تپه سراب، پل شاهپوری، پل خرم آباد، پل کشکان، پل کرو دختر، پل گاو میشان، پل کاکارضا، پل خرم آبادی، غار قمری، غار یافته، غار کنجی، غار ارجنه، غار قاژه، غار دوشه، غار کوگان

شهر ازنا :

شهر ازنا در 36 کیلومتری شرق شهرستان دورود و 24 کیلومتری غرب شهرستان الیگودرز واقع شده و گذشته تاریخی آن با تاریخ منطقه دورود و عجین شده است.

شهر ازنا قبلا جزو محدوده سیاسی شهرستان اراک از استان مرکزی بود و در حال حاضر یکی از شهرستانهای استان لرستان به شمار میرود. این شهر با جاده ‌ای به اصفهان مرتبط است و خط لوله سرتاسری نفت از آن میگذرد.

شهر الیگودرز :

بررسی ‌های تاریخی نشان میدهند، پیش از شکل ‌گیری شهر فعلی الیگودرز، در محل کنونی آن شهری با همین نام وجود داشته که به علل نا معلوم از بین رفته است. مردم این دیار، مذهب شیعه قدیم (علوی) داشته ‌اند و خانقاه آن، مرکز تعلیمات دینی قزلباشان و درویشان بوده است.

شاه اسماعیل صفوی در یکی از سفرهای خود از این خانقاه دیدن کرده است. در کوهها و تپه‌ های الیگودرز، آثاری از قبیل آجرهای مکعب مستطیل و ظروف سفالی و فلزی مربوط به قرن هفتم هجری به دست آمده است. هسته اولیه شهر الیگودرز در درجه اول در اثر رودخانه ‌ها، قناتها و چشمه‌ ها پدید آمده است.

موقعیت ارتباطی از عوامل مهم دیگر در ایجاد و گسترش این شهر بوده است. به طوری که یکی از راههای مهم اصفهان به غرب کشور از فریدن، الیگودرز، گاپله و بروجرد میگذشت. همچنین این منطقه، نواحی بختیاری را به فلات مرکزی ایران (اراک، خمین، گلپایگان، خوانسار) متصل کرده است.

جاذبه‌ های دیدنی الیگودرز :

اشتران کوه، غالیه کوه، کوه تمندر

شهر بروجرد :

از پیشینه و تاریخ پیش از اسلام شهر بروجرد که در گویش لری وروگرد و در لهجه محلی بروجردی ورویرد نامیده میشود، مدارک کافی به دست نیامده است. گروهی بروجرد را از بناهای فیروز ساسانی میدانند و عده ‌ای دیگر آن را محل گرد آمدن دوباره سپاهیان شکست خورده یزد گرد سوم می‌ شناسند.

در زمان حکومت قاجار، حسام ‌السلطنه حاکم خوزستان و لرستان، بروجرد را مقر حکومت خود قرار داد و با تعمیر قلعه ‌های آن، خندقی دور شهر ایجاد کرد.

عوامل موثر از قبیل آب و هوای معتدل کوهستانی، دشت حاصلخیز رسوبی سیلاخور، شبکه آبهای روان دائمی، مراتع طبیعی، موقعیت استراتژیک جغرافیایی و سیاسی و گسترش شبکه ارتباطی و تجاری باعث جذب جمعیت و توسعه آن بوده ‌اند.

جاذبه ‌های دیدنی بروجرد :

قبر واعظ اصفهانی، تپه قرق، رود سزار، مسجد جامع بروجرد، مسجد سلطانی بروجرد، مقبره شاهزاده ابوالحسن، امام زاده جعفر، گورستان رازان، گورستان میر احمدی

شهرستان پل دختر :

شهرستان پل دختر در قسمت جنوب غرب شهرستان خرم ‌آباد به فاصله حدود 100 کیلومتری آن واقع شده است. پل‌ دختر، شهرستان مرزی بین استانهای لرستان و ایلام است و چهل و نه کیلومتر با شهرستان دره شهر از استان ایلام فاصله دارد.

پیشینه تاریخی این منطقه نیز در چارچوب تاریخ خرم ‌آباد قابل بررسی است. محدوده این شهرستان قبلا از توابع بخش ملاوی خرم ‌آباد بود و در حال حاضر به شهرستان تبدیل شده و مرکز آن شهر پل‌ دختر است.

جاذبه های دیدنی پل دختر :

پل کلهر، تفرجگاه تنگه چشمک، غار کلماکره، گورستان چشمک

شهر دلفان :

دلفان (دلفو) از شهرستانهای وسیع و کوهستانی شمال استان لرستان است. با وجود دوری از راههای تجاری، نظامی و بر کنار بودن از رویدادهای مهم تاریخی، آثار باستانی (مفرغ) به دست آمده از آن، نشان میدهند که دلفان محل سکونت کاسی ‌های دامدار و جنگجو بوده و در دوره هخامنشی و ساسانی، از اهمیت ویژه ‌ای برخوردار بوده است. تپه حمام از یکی جاذبه ‌های دیدنی این شهر است.

شهر دورود :

این شهر که در گذشته بین ‌النهرین و بحرین نامیده میشد، در محل تلاقی دو رودخانه تیره و ماربره که به ترتیب از کوههای گرو (گری) بروجرد و اشترانکوه الیگودرز سرچشمه میگیرند، واقع شده است.

هسته اولیه شهر در حقیقت روستاها با فعالیت کشاورزی بود که به سرعت چهره روستایی آن به یک شهر صنعتی تبدیل شده است.

جاذبه های دیدنی دورود :

دره نگاه، دره شوی، دره چکان و دهقادی، چال همایون، آبشار شوی، آبشار چکان، دریاچه گهر

شهر سلسله :

شهرستان سلسله در چهل و سه کیلومتری شمال خرم‌ آباد و در قسمت غرب بروجرد واقع شده است. این شهرستان قبلا از توابع شهرستان خرم ‌آباد بود که بعدا به شهرستان مستقلی تبدیل شد. مرکز شهرستان سلسله، شهر کوهستانی الشتر است که محل کونت طوایف حسنوند، کولیوند، یوسفوند و هنام و بسطام میباشد.

جاذبه‌ های دیدنی سلسله :

دژ شینه، دره تخت شاه نشین، تپه گریران، غار سمسا، گورستان سلطان مشرق

شهر کوهدشت :

تحقیق و جستجوی باستان شناسان در کانون ‌های سرخدم لری همیان و سرطراحان نشانگر این مطلب است که کوهدشت از مراکز شهر نشینی دوران قدیم میباشد.

کشف معبد آشوری بیانگر آن است که مردمانی قبل از هزاره اول پیش از میلاد در این نواحی می ‌زیستند و آیین ‌های دینی خود را به جای می‌ آوردند. حمداله مستوفی در تاریخ گزیده، از کوهدشت و طراحان نام برده که قرنها قبل از ورود عربها از بین رفته بودند.

جاذبه‌ های دیدنی کوهدشت :

مقبره داودرش، قلعه کوه زاد، قلعه چنگیزی، قلعه گورکان، قلعه گم ور، قلعه سیله، قلعه چق، قلعه منیژه، دژ زلال انگیز، دره سرطرهان، دره غار ویزنهار، تپه های چغا سبز، تپه پیاره، تپه درکه، نقوش دره میرملاس، گنبد شاه محمد، گنبد ابوالوفا

جاذبه‌ های طبیعی کوهدشت :

رود سیمره، غار برد سفید، غار بتخانه، غار میرملاس، غار عالی آباد

تعداد بازدید : 2343
تاریخ انتشار : 20-01-1392 , 17:46