معرفی 10 آتشفشان شگفت انگیز و فعال دنیا

1. کوه وزوویوس ( Vesuvius ) - ایتالیا

کوه وزوویوس در کنار خلیج ناپل قرار دارد و شهرت آن برای فوران سال 79 میلادی است که به نابودی شهرهای پمپی و هرکولانیوم منجر شد. این کوه تنها آتشفشان فعال در اقلیم اروپا است و آخرین فوران آن به 1944 باز میگردد.

وزوویوس نقش عمده‌ ای در شناخت فرهنگ اساطیری و محلی منطقه دارد. ویرانه ‌های شهر پمپی، رسوبات گدازه‌ ها و منظره زیبای خلیج ناپل بازدید از این کوه را جذاب ‌تر میکنند.

معرفی 10 آتشفشان شگفت انگیز و فعال دنیا

2. کوه فوجی ( Fuji ) - ژاپن

کوه فوجی که در 100 کیلومتری شمال شرقی توکیو آرمیده است، یکی از نمادهای فرهنگی کشور ژاپن به شمار میرود. اهمیت تاریخی و فرهنگی کوه فوجی در کنار نمای زیبای کلاهک برفی قله و پنج دریاچه اطراف آن، فاکتورهای جذاب کننده این کوه هستند.

فوجی یک آتشفشان چینه ‌ای فعال است که آخرین فوران آن به سال 1707 باز میگردد. آتشفشانی که مخروط آن از روی هم قرار گرفتن لایه ‌های سفت شده گدازه، تفرا، سنگ آذرین و خاکستر تشکیل ‌شده است را آتشفشان چینه ‌ای می نامند.

معرفی 10 آتشفشان شگفت انگیز و فعال دنیا

3. کوه اتنا ( Etna ) - ایتالیا

این آتشفشان که در قلب جزیره سیسیل واقع ‌شده، بطور مداوم در حال انتشار خاکستر و گدازه به بیرون است. اینجا خانه سایکلاپس، غول یک ‌چشم اساطیری است.

قله پوشیده از برف و دهانه ‌های آتشفشان که تعداد آنها به 400 عدد میرسد منظره‌ ای فراموش ‌نشدنی را به شما تقدیم میکنند. این آتشفشان با ارتفاع بیش از 3329 متر یکی از بلندترین قله ‌ها در اروپا است.

معرفی 10 آتشفشان شگفت انگیز و فعال دنیا

4. آتشفشان آرنال ( Arenal Volcano ) - کاستاریکا

آرنال یک آتشفشان فعال با انفجار مکرر گدازه است. آخرین فوران این آتشفشان در سال 1968 تقریبا تا نابودی کامل شهر تباکن پیش رفت. اینجا یک مقصد ایدئال برای تماشای جریان گدازه است.

آتشفشان در میان پارک ملی آتشفشان آرنال قرار دارد و توریست ‌ها علاوه بر بازدید از پوشش گیاهی و گونه ‌های جانوری منطقه، میتوانند از فعالیتهای مختلفی همچون کوهنوردی، قایق ‌سواری، شنا و دوچرخه ‌سواری کوهستان لذت ببرند.

معرفی 10 آتشفشان شگفت انگیز و فعال دنیا

5. ترایناکِجگور ( Thrihnukagigur ) - ایسلند

این آتشفشان که در 21 کیلومتری از ریکیاویک واقع ‌شده از 4000 سال پیش تاکنون خاموش بوده است و به نظر نمیرسد که در آینده ‌ای نزدیک فعال شود. آتش‌فشان ترایناکِجگور تنها آتشفشان در دنیا است که میتوان در درون آن به کاوش پرداخت.

برای این کار امکاناتی جهت پایین رفتن تا عمق 120 متری دهانه اصلی مهیا شده است. نام این آتشفشان به معنی دهانه سه قله است.

معرفی 10 آتشفشان شگفت انگیز و فعال دنیا

6. کوه سنت هلنز ( St. Helens ) - آمریکا

کوهی که به خاطر فوران سال 1980 بدنام است، حادثه ‌ای که به قیمت جان 57 نفر و تخریب منطقه ‌ای به وسعت 600 کیلومترمربع تمام شد. کوه سنت هلنز یکی از فعالترین آتشفشانهای آمریکا است.

این آتشفشان و سرزمین ‌های اطراف آن به ‌عنوان بخشی از آثار تاریخی آتشفشانی ملی کوه سنت هلنز، هرساله هزاران بازدیدکننده را به سمت خود جذب میکنند. بازدیدکنندگان اجازه دارند تا فاصله 6.4 کیلومتری از دهانه آتشفشان پیش بروند.

معرفی 10 آتشفشان شگفت انگیز و فعال دنیا

7. کوه برومو ( Bromo ) - اندونزی

کوه برومو بخشی از پارک ملی برومو تنگر سمرو و یکی از مشهورترین آتشفشانهای جنوب شرقی آسیا است. نام این کوه از نام خدای هندوها، برهما گرفته ‌شده است و اهمیت فرهنگی بسیاری برای مردم محلی دارد.

ساکنان محلی اطراف کوه تنگری‌ ها هستند، مردمانی که در طول فستیوال یادنیا کاسادا از کوه بالا میروند و برای آرامش خدایان، سبزیجات، میوه ‌ها و گاهی چهارپایان خود را به درون دهانه پرتاب میکنند.

معرفی 10 آتشفشان شگفت انگیز و فعال دنیا

8. کلیمانجارو ( Kilimanjaro ) - تانزانیا

کلیمانجارو با بلندای 5895 متر بلندترین کوه آفریقا و همینطور بلندترین کوه مستقل جهان است. این آتشفشان آرام با سه مخروط مجزای خود برای مردم محلی واچاگا قابل‌ احترام است.

کلیمانجارو علیرغم ارتفاع زیاد خود یکی از ساده ‌ترین کوهها برای صعود بشمار میرود و هر سال 20000 کوهنورد را به سمت خود جذب میکند.

معرفی 10 آتشفشان شگفت انگیز و فعال دنیا

9. کراکاتوا ( Krakatoa ) - اندونزی

آتشفشان کراکاتوا یکی از فعالترین آتشفشانهای اندونزی است که در پارک ملی یوجونگ کولان قرار دارد. فوران این آتشفشان در سال 1883 یکی از مهلک ترین فوران ‌های تاریخ بود. حدود 35000 نفر در انفجار‌های آتشفشان و سونامی بعد از آن کشته شدند.

این حادثه باعث از بین رفتن کامل یک جزیره و شکل گرفتن یک جزیره جدید شد. جزیره جدید آناک کراکاتوا ( فرزند کراکاتوا ) نام گرفت.

معرفی 10 آتشفشان شگفت انگیز و فعال دنیا

10. آتشفشان پوپوکاتپل ( Popocatepetl Volcano ) - مکزیک

این آتشفشان که به ال پوپو نیز مشهور است یکی از فعالترین آتشفشانهای مکزیک بشمار میرود و در 70 کیلومتری جنوب شرقی مکزیکوسیتی قرار دارد. نام این آتشفشان به زبان ناواتلی به معنی کوه دودزا است.

این کوه شاهد فوران ‌های متعددی است که آخرین آنها در سال 2013 بوده است. از جاذبه ‌های این منطقه میتوان به صومعه‌ هایی اشاره کرد که در قرن 16 میلادی به دست راهبان اسپانیایی ساخته ‌شده و اکنون در لیست میراث جهانی قرار دارند.

معرفی 10 آتشفشان شگفت انگیز و فعال دنیا 

تعداد بازدید : 6208
تاریخ انتشار : 21-08-1394 , 14:52