آشنایی با تخت جمشید

تخت جمشید یا پارسه نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که طی سالیان پیوسته پایتخت باشکوه و تشریفاتی پادشاهی ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان بوده‌ است.

در این شهر باستانی کاخی به نام تخت جمشید وجود دارد که در دوران زمامداری داریوش بزرگ، خشایارشاه و اردشیر اول بنا شده ‌است و به مدت حدود 200 سال آباد بوده ‌است.

در نخستین روز سال نو گروههای زیادی از کشورهای گوناگون به نمایندگی از ساتراپی ‌ها یا استانداری‌ ها با پیشکش ‌هایی متنوع در تخت جمشید جمع میشدند و هدایای خود را به شاه پیشکش میکردند.

تخت جمشید

در سال 518 پیش از میلاد بنای تخت جمشید به عنوان پایتخت جدید هخامنشیان در پارسه آغاز گردید. بنیانگذار تخت جمشید داریوش بزرگ بود، البته پس از او پسرش خشایارشا و نوه‌اش اردشیر یکم با گسترش این مجموعه به گسترش آن افزودند.

بسیاری از آگاهیهای موجود که در مورد پیشینه هخامنشیان و فرهنگ آنها در دسترس است به خاطر سنگ ‌نبشته ‌ها و فلز نوشته ‌هایی است که در این کاخها و بر روی دیواره‌ها و لوحه ‌ها آن حکاکی شده‌ است.

برآورد شده است که دشت تخت جمشید که شامل 39 قرارگاه مسکونی بوده در دوره هخامنشیان حدود 43600 نفر جمعیت داشته ‌است.

تخت جمشید

باور تاریخدانان بر این است که اسکندر مقدونی سردار یونانی در 330 پیش از میلاد، به ایران حمله کرد و تخت جمشید را به آتش کشید و احتمالا بخش عظیمی از کتاب‌ ها، فرهنگ و هنر هخامنشی را با این کار نابود نمود. با این‌ حال ویرانه ‌های این مکان هنوز هم برپا است و باستان شناسان از ویرانه ‌های آن نشانه ‌های آتش و هجوم را بر آن تأیید میکنند.

پادشاهان ساسانی نیز کتیبه ‌هایی در تخت جمشید بر جای گذاشته ‌اند. پس از ورود اسلام به ایران نیز این مکان را محترم می ‌شمردند و آن را هزار ستون و یا چهل منار میگفتند و با شخصیتهایی همچون سلیمان نبی و جمشید ارتباطش میدادند.

عضدالدوله دیلمی در تخت جمشید دو کتیبه به خط کوفی بر جای گذاشته ‌است. همچنین کتیبه ‌های دیگری هم به عربی و هم به فارسی در تخت جمشید وجود دارد که جدیدترین آن مربوط به دوره قاجار است.

تخت جمشید

در فاصله ۶ و نیم کیلومتری از تخت جمشید نقش رستم قرار دارد. در نقش رستم آرامگاههای شاهنشاهانی مانند داریوش بزرگ، خشایارشاه، اردشیر یکم و داریوش دوم واقع است. آرامگاه پنجمی هم هست که نیمه ‌کاره باقی ‌مانده و احتمالا متعلق به داریوش سوم است.

جدا از سازندگان تخت جمشید که داریوش، خشایارشا و اردشیر یکم بودند، اردشیر سوم نیز تعمیراتی در تخت جمشید انجام داد. آرامگاههای اردشیر دوم و سوم در کوهپایه شرقی تخت جمشید کنده شده ‌است.

تخت جمشید در شمال شهرستان مرودشت، شمال استان فارس و شمال شرقی شیراز جای دارد. تخت جمشید از سال 1979 یکی از آثار ثبت شده ایران در میراث جهانی یونسکو است.

تخت جمشید

تخت جمشید

تخت جمشید

تخت جمشید

تخت جمشید

تخت جمشید

تخت جمشید

تخت جمشید

تخت جمشید

تخت جمشید

تخت جمشید

 

تعداد بازدید : 5748
تاریخ انتشار : 22-08-1394 , 18:31