جزیره آشوراده ؛ جزیره ای در بندر ترکمن

آشوراده جزیزه ای در مرکز شبه جزیره میانکاله در شهرستان بندر ترکمن، استان گلستان است. آشوراده تنها جزیره ایرانی دریای خزر است.

این جزیره که در سده‌ های گذشته در پی عملکرد و فعالیت گروههای انسانی با حفر کانال از توده اصلی خشکی خود یعنی شبه جزیره میانکاله جدا افتاده ‌است.

آشوراده در سال 1354 جز نخستین مناطق زیست کره جهان معرفی و ثبت شد. در همین حال در کنوانسیون جهانی رامسر در زمره تالاب های مهم دنیا قرار گرفت و سومین اهمیت این منطقه عضویت آن در پناهگاه حیات وحش است که در تمامی ایام سال میزبان انواع پرندگان است. حدود 40 درصد خاویار ایران در نزدیکی این جزیره به دست می ‌آید.

جزیره آشوراده

این جزیره تا سالهای پیش با امکاناتی همچون پاسگاه ژاندارمری، شرکت تعاونی روستایی، مدرسه راهنمایی، مغازه، مسجد و حسینیه بیش از 1000 نفر سکنه داشته‌ است که به مشاغل دامداری، کارگری، پیشه‌ وری و ماهی ‌گیری مشغول بوده ‌اند اما در سال 1372 به علت بالا آمدن سطح آب دریای خزر و رخ دادن سیل مردم جزیره، آنجا را ترک کردند.

محدوده آشوراده در اثر بالا آمدن سطح آب دریاچه خزر توسط کانال طبیعی خزینی به صورت جزیره آشوراده از شبه جزیره میانکاله جدا شده ‌است.

به این ترتیب، جزیره آشوراده از شمال به دریاچه خزر، از شرق به تنگه ‌ای باریک موسوم به تنگه چپق‌ اوغلی و از غرب به کانال طبیعی خزینی و ادامه شبه جزیره میانکاله و از جنوب به خلیج گرگان منتهی میشود.

پوشش گیاهی جزیره، بوته ‌های تمشک، نوعی خار خودرو و درختان انار ترش است و حیواناتی همچون شغال، روباه، خرگوش، ماهی، قرقاول، کبک و پرندگان دریایی در جزیره یافت میشوند. گراز و نوعی اسب وحشی در این جزیره زندگی میکنند که توانایی خوردن آب شور دریا را دارند و طول عمر بسیار کمی دارند.

جزیره آشوراده

جزیره آشوراده

تعداد بازدید : 2111
تاریخ انتشار : 09-07-1394 , 09:37