دریاچه ایری ( Lake Erie ) - آمریکای شمالی

دریاچه ایری ( Lake Erie ) یکی از دریاچه ‌های بزرگ واقع در آمریکای شمالی است که در مرز ایالات متحده آمریکا با کانادا قرار گرفته است. مساحت دریاچه ایری 25744 کیلومتر مربع است.

دریاچه ایری از نظر مساحت در میان پنج دریاچه ‌ای که دریاچه‌ های بزرگ را تشکیل میدهند در رتبه چهارم قرار دارد و سیزدهمین دریاچه بزرگ در جهان است.

دریاچه ایری ( Lake Erie )

دریاچه ایری ( Lake Erie ) جنوبی‌ ترین کم‌ عمق ‌ترین و کم‌ حجم ‌ترین دریاچه در میان پنج دریاچه بزرگ است. دریاچه اونتاریو ( Lake Ontario ) نسبت دریاچه ایری مساحت کمتری دارد اما ژرفای آن بیشتر است.

دریاچه ایری از سوی شمال به ایالت انتاریو ( Ontario ) در کانادا محدود میشود و از سمت جنوب با ایالات آمریکایی اوهایو، پنسیلوانیا و نیویورک و از سوی غرب با ایالت میشیگان در آمریکا هم‌ مرز است.

دریاچه ایری ( Lake Erie )

دریاچه ایری نام خود را از قبیله سرخ ‌پوستان ایری گرفته ‌است که در کرانه‌ های جنوبی آن زندگی می کردند. این دریاچه آخرین بخش از دریاچه ‌های بزرگ بود که کاشفان اروپایی به آن رسیدند. برون ‌ریز دریاچه ایری به ‌ویژه در قسمت آبشار نیاگارا با گرداندن توربین سدها، برای آمریکا و کانادا نیروی برق ‌آبی تولید میکند.

جزایر دریاچه ایری بیشتر در بخش غربی آن واقع شده ‌اند و تعداد آنها جمعا 31 جزیره است که 18 جزیره متعلق به ایالات متحده و 13 جزیره متعلق به کانادا میباشد.

بزرگترین جزیره این دریاچه جزیره پلی ( Pelee ) نام دارد که دارای اکوسیستمی منحصر به‌ فرد و شکننده است.

دریاچه ایری ( Lake Erie )تعداد بازدید : 4076