وان ( Van ) ؛ بزرگترین شهر در شرق ترکیه

وان ( Van ) بزرگترین شهر در شرق ترکیه که مرکز استان وان میباشد. وان یکی از شهرهای تاریخی و زیبای ترکیه با جمعیتی نزدیک به 361 هزار نفر است. مردم این شهر به زبان کردی کرمانجی سخن میگویند.

این شهر از شمال و غرب به دریاچه وان از شرق به کوههای مرتفع سیاه کوه و ارک واز جنوب به کوه آرتوس چسبیده است.

عمده شهرت جهانی این شهر بدلیل وجود گربه‌ های سفید پشمالویی با یک چشم آبی و دیگری زرد رنگ است که به گربه وان مشهوراند. همچنین وان نام دریاچه ‌ای است که شهر وان در شرق آن واقع است.

وان ( Van ) - ترکیه

از روستاهای قدیمی حومه شمالی وان که هم ‌اینک بخشی از شهر شده میتوان به روستای شهباغ اشاره کرد که منطقه‌ ای با باغهای فراوان است.

در فصل بهار و تابستان برای خرید، تفریح و طبیعت گردی و در پاییز و زمستان برای تفریح و آرامش و خرید پوشاک برند ترک و کالای خواب بسیار مناسب میباشد.

شهر وان از بابت خرید پوشاک بسیار مناسب میباشد که اکثر برندها در خیابان جمهوریت واقع شده اند. اکثر هتل های این شهر تمیز هستند که میتوان به هتل 5 ستاره الیت ورد و هتل 4 ستاره رسمینا و هتل 3 ستاره رویال برک اشاره نمود.

وان ( Van ) - ترکیه

غذا و نوشیدنی در این شهر بسیار ارزان و سالم است. سوپهای متنوع نیز با قیمتهای ارزان در همه رستورانها عرضه میشود. یک غذای محلی به نام بویرک که مشابه باقلوا است ولی به جای چاشنی شیرین از گوشت یا اسفناج یا پنیر پر شده که بسیار ارزان و لذیذ است.

شهر وان در 90 کیلومتری از مرز رازی ایران قرار دارد. برای سفر به این شهر از سه مرز بازرگان و رازی و سرو میتوان خارج شد و کوتاهترین فاصله از مرز رازی است.

برای سفر به شهر وان ابتدا به شهر خوی واقع در استان آذربایجان غربی سفر کنید از ترمینال خوی همیشه برای شهر وان ون های ترکیه آماده ترانسفر مسافران به این شهر وجود دارد.

وان ( Van ) - ترکیه

وان ( Van ) - ترکیه

این مرز ساعت کاری دارد از ساعت 9 الی 17 فعالیت میکند ولی مرز بازرگان و سرو 24 ساعت شبانه روز فعالیت میکنند ولی حدود 280 تا 300 کیلومتر فاصله تا شهر وان دارند. از شهر خوی تا مرز بازرگان 65 کیلومتر و از مرز تا وان 90 کیلومتر مسیر میبایست طی کنید.

بعد از گذر از مرز از کنار شهرهای کوچکی مثل سارای و اوزالب عبور میکنید و سپس به دوراهی میرسید که یک جاده به سمت شهرهای ایغدیر و ترابزون و جاده بعدی شما را به سمت وان و تات وان خواهد برد. در نزدیکی شهر وان به مردابی زیبا میرسیم که ایلک گول نام دارد و سپس وارد شهر وان میشویم.

وان ( Van ) - ترکیه

قلعه وان

قلعه وان قلعه‌ ای است برفراز کوههای ساحل شرقی دریاچه وان در ترکیه که امروزه به شکل مخروبه ‌ای با ستونهای عظیم و دیوارهای سربه فلک کشیده درآمده‌ است. قدمت این قله به قرن 9 قبل از میلاد میرسد.

وان ( Van ) - ترکیه

دریاچه وان

دریاچه وان بزرگترین دریاچه ترکیه که در غرب شهر وان قرار گرفته است. وان سواحل شنی دارد و آب آن شفاف و نمک ‌دار و برای شنا مناسب است.

وان ( Van ) - ترکیه

جزیره آختامار

جزیره آختامار ( Akdamar ) جزیره‌ ای در دریاچه وان ترکیه است. نام آختامار ارمنی است. کلیسای آختامار کلیسایی در فاصله 41 کیلومتری جنوب غربی شهر وان بر روی جزیره آختامار است. این کلیسا در سالهای 915 تا 921 میلادی ساخته شده‌ است.

وان ( Van ) - ترکیه

وان ( Van ) - ترکیه

آبشار مرادیه

آبشار مرادیه ( Muradiye Waterfalls ) در 88 کیلومتری شمال شهر وان ترکیه آبشار زیبای مرادیه قرار دارد.

وان ( Van ) - ترکیه

گربه وان

گربه وان نژادی از گربه است که بیشتر در شهر وان در ترکیه دیده میشود. این گربه سفید و پشمالو با یک چشم زرد و چشم دیگر آبی است. این نوع گربه باعث شهرت جهانی این شهر شده است.

وان ( Van ) - ترکیه

تعداد بازدید : 7110
تاریخ انتشار : 03-09-1394 , 14:15