عجایب هفتگانه روسیه

1. دریاچه بایکال ( Lake Baikal ) :

دریاچه بایکال دریاچه ‌ای در جنوب سیبری ( Siberia ) در کشور روسیه میان استان ایرکوتسک (Irkutsk Oblast  ) و بوریاتیا ( Buryatia ) است. این دریاچه در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

بایکال قدیمی‌ ترین و عمیق‌ ترین دریاچه ی آب شیرین جهان است که در روسیه قرار دارد. از آنجایی که این دریاچه خیلی قدیمی و دور افتاده‌ است، دارای جانورانی است که فقط در این دریاچه یافت میشود این جانوران شامل تعداد زیادی از بی‌ مهرگان، چندین گونه از ماهی ‌ها و فک آب شیرین دریاچه بایکال میباشند.

فک آب شیرین بایکال تنها فک آب شیرین جهان است و دائما در آب شیرین زندگی میکند، دانشمندان بر این عقیده هستند که خوک ‌های آبی این دریاچه در زمان های قدیم از اقیانوس شمالی آمده و بعد از سفر به سمت بالای رودخانه، به این دریاچه رسیده‌ اند.

دریاچه بایکال بزرگترین منبع آب شیرین جهان به شمار می ‌آید. تقریبا 20 درصد تمام آب شیرین روی کره زمین در این دریاچه قرار دارد. این دریاچه 31500 کیلومتر مربع پهناوری دارد. 

دریاچه بایکال ( Lake Baikal )

 2. دره آب فشان ‌ها ( Valley of Geysers ) :

دره آب فشان ‌ها دره ‌ای دارای آب ‌فشان‌ های متعدد در شبه ‌جزیره کامچاتکا (Kamchatka Peninsula  ) در خاور دور روسیه ( Russian Far East ) است.

در این دره دومین آب ‌فشان بزرگ در جهان قرار دارد. حوزه آبخیز این دره 6 کیلومتر درازا دارد و در حدود 90 آب‌ فشان و شمار زیادی چشمه آب گرم در این دره موجود است.

دسترسی به این دره دشوار است و راه اصلی رسیدن به آن با بالگرد است. آب‌ فشان ‌های این دره در سال 1941 میلادی توسط یک دانشمند محلی به نام تاتیانا اوستینوا ( Tatyana Ustinova ) کشف شد.

دره آب فشان ‌ها ( Valley of Geysers )

3. مجسمه مام میهن ( Mamayev Kurgan ) :

این مجسمه در ولگوگراد ( Volgograd ) روسیه به منظور بزرگداشت نبرد استالینگارد ( Battle of Stalingrad ) ساخته شده است. این مجسمه غول ‌آسا در اواخر دهه 50 میلادی به یادبود کشته ‌شدگان جنگ جهانی دوم ساخته شد.

نام این مجسمه به عنوان بلندترین تندیس یادبود در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسیده ‌است. زن نماد روسیه بعد از مجسمه آزادی با اختلاف 85 متر بلندترین بنای یادبود دنیا است.

مجسمه مام میهن ( Mamayev Kurgan )

4. کاخ پترگوف ( Peterhof ) :

پترگوف یکی از شهرهای منطقه فدرال سنت پترزبورگ ( Saint Petersburg ) در شمال روسیه و ساحل جنوبی خلیج فنلاند است. جمعیت این شهر در سرشماری سال 1989 بالغ بر 81525 نفر بوده که در سرشماری سال 2002 به 64791 نفر کاهش یافته ‌است.

این مکان در اوایل قرن هفدهم به دستور پتر کبیر پادشاه روسیه در نزدیکی سنت پترزبورگ ساخته شد. این کاخ در کل روسیه پرطرفدارترین مکان‌ برای توریستها است.

کاخ پترگوف ( Peterhof )

5. کلیسای سنت باسیل ( Saint Basil's Cathedral ) :

کلیسای جامع سنت باسیل یکی از برجسته ترین و قابل توجه ترین بناهای تاریخی روسیه کهن است. از قرن شانزدهم تا به امروز زیبایی این کلیسا تحسین کلیه جهانگردان را برانگیخته و امروزه به عنوان نمادی از فرهنگ و تاریخ روسیه به شمار میرود.

این بنا در میدان سرخ (Red Square ) مهمترین میدان مسکو، واقع شده و نماد موقعیت جغرافیایی بی نظیر روسیه مابین اروپا و آسیا است. کلیسای جامع سنت باسیل بین سالهای 1555 تا 1561 ساخته شده و نام آن برگرفته از یکی از قدیسان ارتدکس و بسیار محبوب روسیه است.

کلیسای جامع سنت باسیل به دستور ایـوان مخوف به منظور بزرگداشت و یادبود تصرف شهر قازان ( Kazan ) ساخته شد. گنبدهای این کلیسا از نوع پیازی شکل است و با چوب ساخته شده‌ اند. رنگ ‌آمیزی و طراحی آن در میان تمام کلیساهای سراسر دنیا منحصر به فرد است. شایان ذکر است که این کلیسا بارها در طعمه آتش ‌سوزی شده ‌است اما به سرعت مورد بازسازی قرار گرفته است. 

کلیسای سنت باسیل ( Saint Basil's Cathedral )

6. ستون های سنگی ( Manpupuner rock Formations ) :

ستون های سنگی یکی از عجایب طبیعی روسیه است که در منطقه کومی ( Komi Republic ) واقع شده است. هیچ ‌کس نمیداند این ستون های سنگی دقیقا چه زمانی بوجود آمدند.

تنها چیزی که دانشمندان از آن مطمئن هستند این است که تنها دست طبیعت قادر به ساختن چنین چیزی‌ است. سن برآورد شده برای این ستون ها 200 میلیون است و بلندترین آن ها 42 متر ارتفاع دارد.

ستون های سنگی ( Manpupuner rock Formations )

7. کوه البروس ( Mount Elbrus ) :

کوه البروس قله ‌ای در غرب رشته کوه قفقاز ( Caucasus Mountains ) در کاباردینو-بالکاریا ( Kabardino-Balkaria ) و کاراچای-چرکسیا ( Karachay–Cherkessia ) در شمال فلات ایران در روسیه و نزدیک به گرجستان است. نام این قله، با نام قله البرز هم‌ ریشه است و هر دو شکلی از یک واژه ایرانی هستند.

این کوه بلندترین نقطه در روسیه است و برخی از مردم معتقدند که بلندترین نقطه در اروپا است. این کوه با راتفاع 5600 متر هر ساله میزبان توریستهای زیادی است که برای اسکی و اسنوبرد به آنجا میروند.

کوه البروس ( Mount Elbrus )

تعداد بازدید : 20619
تاریخ انتشار : 10-12-1390 , 00:39