قلعه بیرجند - خراسان جنوبی

قلعه بیرجند یا قلعه پایین شهر بزرگترین و قدیمی ‌ترین بنای تاریخی بیرجند به شمار میرود. این قلعه که از جمله نقاط گردشگری بیرجند و استان خراسان جنوبی است بر فراز بلندترین نقطه غربی تپه ماهورهای شهر بیرجند واقع شده است.

قلعه بیرجند با وسعتی بالغ بر 3000 مترمربع در دوره صفویه ساخته شده و در واقع هسته اولیه شهر بیرجند محسوب میشود. البته برخی نیز بنای این قلعه را به پیش از آن دوره نسبت میدهند.

قلعه بیرجند از خشت و گل و چینه ساخته شده و از دوره صفویه تا قاجاریه مردم این شهر را در مقابل تهاجم دشمنان به ویژه ترکمن‌ ها و ازبک ‌ها محافظت میکرده است.

قلعه بیرجند

قلعه بیرجند در دوره قاجاریه بطور کامل بازسازی و مورد استفاده قرار گرفت. با توجه به شواهد موجود به وسیله نقب های زیرزمینی به نقاط مهم شهر مثل ارگ بهارستان، ارگ کلاه فرنگی و قنات قصبه مرتبط بوده است.

قلعه عظیم و قدیمی پایین شهر بیرجند یک قلعه کوهستانی از نوع نظامی میباشد. این قلعه نه جای سکونت بلکه مکانی برای انجام وظیفه نگهبانان بوده و ساکنان این قلعه نگهبانانی بودند که وظیفه آن ها رساندن اخبار، تأمین امنیت و حفاظت بود.

قلعه بیرجند

در این قلعه انبارهای آب و آذوقه پیوسته نگهداری میشد تا در مواقع حملات دشمن یا هجوم های سراسری، ساکنان شهر، تجار، پیشه وران، افراد مهم، فرماندهان با خانواده ‌های خود و دارایی هایی منقول از طریق نقب ‌هایی که تعبیه شده بود به قلعه پناه برند. این نقب ‌ها از قلعه به خانه اشراف و افراد حکومتی راه داشت.

بنای قلعه بیرجند را در چهار طرف برج ‌های بزرگ استوانه ای شکل در میان گرفته اند. بر روی دیوار و حصار قلعه روزنه ‌های ایجاد شده که کاربرد آن دیدبانی برای دفاع از قلعه و ساکنان شهر میباشد و محل امنی برای تیراندازی و ضربه زدن به دشمن محسوب میشده است.

قلعه بیرجند داراى دو در ورودى است که یکى از آنها در ضلع شمالى و دیگرى در ضلع غربى قرار دارد. این قلعه دارای هفت برج بوده که شش برج از آن باقی مانده است. مرمت این بنا در سال 1378 به وسیله شهرداری بیرجند شروع شد.

قلعه بیرجند

تعداد بازدید : 2788
تاریخ انتشار : 19-05-1390 , 13:48