قلعه بیرجند - خراسان جنوبی

قلعه بیرجند یا قلعه پایین شهر بزرگترین و قدیمی ‌ترین بنای تاریخی بیرجند به شمار میرود. این قلعه که از جمله نقاط گردشگری بیرجند و استان خراسان جنوبی است بر فراز بلندترین نقطه غربی تپه ماهورهای شهر بیرجند واقع شده است.

قلعه بیرجند با وسعتی بالغ بر 3000 مترمربع در دوره صفویه ساخته شده و در واقع هسته اولیه شهر بیرجند محسوب میشود. البته برخی نیز بنای این قلعه را به پیش از آن دوره نسبت میدهند.

قلعه بیرجند از خشت و گل و چینه ساخته شده و از دوره صفویه تا قاجاریه مردم این شهر را در مقابل تهاجم دشمنان به ویژه ترکمن‌ ها و ازبک ‌ها محافظت میکرده است.

قلعه بیرجند

قلعه بیرجند در دوره قاجاریه بطور کامل بازسازی و مورد استفاده قرار گرفت. با توجه به شواهد موجود به وسیله نقب های زیرزمینی به نقاط مهم شهر مثل ارگ بهارستان، ارگ کلاه فرنگی و قنات قصبه مرتبط بوده است.

قلعه عظیم و قدیمی پایین شهر بیرجند یک قلعه کوهستانی از نوع نظامی میباشد. این قلعه نه جای سکونت بلکه مکانی برای انجام وظیفه نگهبانان بوده و ساکنان این قلعه نگهبانانی بودند که وظیفه آن ها رساندن اخبار، تأمین امنیت و حفاظت بود.

قلعه بیرجند

در این قلعه انبارهای آب و آذوقه پیوسته نگهداری میشد تا در مواقع حملات دشمن یا هجوم های سراسری، ساکنان شهر، تجار، پیشه وران، افراد مهم، فرماندهان با خانواده ‌های خود و دارایی هایی منقول از طریق نقب ‌هایی که تعبیه شده بود به قلعه پناه برند. این نقب ‌ها از قلعه به خانه اشراف و افراد حکومتی راه داشت.

بنای قلعه بیرجند را در چهار طرف برج ‌های بزرگ استوانه ای شکل در میان گرفته اند. بر روی دیوار و حصار قلعه روزنه ‌های ایجاد شده که کاربرد آن دیدبانی برای دفاع از قلعه و ساکنان شهر میباشد و محل امنی برای تیراندازی و ضربه زدن به دشمن محسوب میشده است. قلعه بیرجند داراى دو در ورودى است که یکى از آنها در ضلع شمالى و دیگرى در ضلع غربى قرار دارد.

قلعه بیرجند

این قلعه دارای 7 برج بوده که شش برج از آن باقی مانده است. مرمت این بنا در سال 1378 به وسیله شهرداری بیرجند شروع شد.

تعداد بازدید : 1985
تاریخ انتشار : 19-05-1390 , 13:48