کاخ خورشید ؛ کلات - خراسان رضوی

کاخ خورشید در شهر کلات و در 150 کیلومتری شهر مشهد دراستان خراسان رضوی واقع شده است. کاخ خورشید یا کاخ کلات یکی زیباترین کاخ های موجود در ایران است که به دستور نادر شاه افشار موسس سلسله افشاریه در اوایل به سلطنت رسیدنش در سال 1151 خورشیدی ساخته شده است.

کاخ خورشید محل اقامت و نگهداری جواهرات و غنایم جنگی نادرشاه افشار بوده است که هم اکنون قسمتی از آن به موزه تبدیل شده است و وسایل درون کاخ و غنایم آن زمان را به نمایش گذاشته اند.

این بنا مربوط به سالهای آغازین به قدرت رسیدن نادرشاه افشار میباشد. عملیات ساخت کاخ در تمام طول پادشاهی ادامه داشته و حتی تا آخرین سالهای حیات نادرشاه یعنی سال 1160 هجری قمری در دست ساخت بوده ‌است.

کاخ خورشید

کاخ خورشید در وسط باغ بزرگی قرار دارد که شامل یک بنا در سه طبقه‌ است. ارتفاع آن در گذشته حدود 25 متر بوده اما در حال حاضر به علت خرابی طبقه سوم ارتفاع آن بیش از 20 متر نیست. طبقه اول آن هشت ضلعی است که آن را روی چهار ردیف پلکان به شکل هرم بر پا کرده ‌اند. ورودی ‌های کاخ در اضلاع هشت گانه قرار دارد که به سالن اصلی کاخ منتهی میشود.

کاخ خورشید مجموعا دارای 12 اتاق است که داخل هراتاق نیز تزئیناتی از نقاشی و گچ بری دیده میشود. تا چند دهه پیش در میان این تزئینات تصاویری از شاهزادگان نادری نیز وجود داشت.

در وسط این بنای هشت ضلعی برج استوانهای در دو طبقه قرار دارد که محل اقامت شاه و خانواده اش بوده‌ است. زیبایی این کاخ بیشتر در آرایش نمای خارجی کنگره دار ساختمان است که در آن معماری مغولی هندی به چشم میخورد. داخل اتاقها با نقاشی و گچبری تزئین شده ‌اند. در وسط این بنا از سطح پشت بام برجی مدور با ترک ‌های شبیه نیم ستون معروف به خیاری احداث شده ‌است.

کاخ خورشید مهمترین بنای تاریخی شهر کلات است. کتیبه بسیار زیبای سوره نبأ دور تا دور فضای گنبد چشم هر بیننده ای را خیره میکند.

کاخ خورشید

کاخ خورشید

کاخ خورشید

کاخ خورشید

کاخ خورشید

 

تعداد بازدید : 7173
تاریخ انتشار : 29-08-1394 , 21:32